PL
1. Jakie korzyści niesie ze sobą stosowanie oświetlenia LED? 3. Co to jest temperatura barwowa? |
1. Jakie korzyści niesie ze sobą stosowanie oświetlenia LED?
- jest to doskonała alternatywa dla tradycyjnych żarówek
- oszczędność energii
- LEDy cechuje długi czas pracy (do 50000h)
- oświetlenie to jest proste w użytkowaniu, a co najważniejsze bezpieczne
- do wyboru mamy różnorodne barwy diod LED (np. czerwone, zielone, niebieskie, żółte oraz białe)
- oświetlenie LED emituje niewielką ilość ciepła
- wysoka odporność na wstrząsy i wibracje, wysoka trwałość
- różne rozmiary pozwalające na zastosowanie oświetlenia LED w wielu miejscach
2. Czym jest CRI?
Jest to współczynnik oddawania barw. Dla użytkownika to jeden z ważniejszych parametrów. Zakres CRI wynosi od 0 (światło monochromatyczne) do 100 (światło białe - widmo ciągłe). Im wyższy jest współczynnik CRI tym oddanie barwy jest lepsze, jednocześnie oświetlone przedmioty wyglądają bardziej naturalnie.
3. Co to jest temperatura barwowa?
Temperaturę barwową określa się w kelwinach (K). Dzięki niej możemy dobrać odpowiednią barwę światła do wybranego pomieszczenia.
Norma PN-EN 12464-1 wprowadza następujące przedziały i sformułowania przy określaniu temperatury barwowej:
- temperatura barwowa poniżej 3300 K – barwa ciepła
- temperatura barwowa 3300 K – 5300 K – barwa neutralna
- temperatura barwowa powyżej 5300 K – barwa zimna
Dla przykładu światło dzienne ma 6500K - co klasyfikuje je jako zimne, natomiast płomień świeczki ma 2200K - przy czym jego światło jest bardzo ciepłe.
Skrót RGB bierze się od pierwszych liter trzech kolorów (R-Red), (G-green) oraz (B-Blue). Czerwony, zielony i niebieski tworzą przestrzeń barw. Dzięki połączeniu tych trzech kolorów na różne sposoby można otrzymać duży zakres nowych barw. Oświetlenie RGB z racji oświetlenia wielokolorowego jest sterowane zdalnie za pomocą specjalnego sterownika RGB oraz pilota.
Jednostką miary strumienia świetlnego jest lumen [lm]. Określa on ilość światła, które emituje dane źródło. Im więcej lumenów w żarówce LED tym więcej będzie ona dawała światła. Dla przykładu żarówka tradycyjna o strumieniu świetlnym 400-450lm będzie odpowiadała żarówce o mocy 40W z kolei żarówka LED o tej samej ilości lumenów będzie odpowiadała żarówce o mocy 5W. Warto więc zwrócić uwagę, że w tym wypadku waty nie są już najważniejsze, ponieważ w oświetleniu LED wydajność świetlna jest różna w zależności od zastosowanej technologii, jakości diod.
6. Jak dobrać zasilacz?
Bardzo często wybór właściwego zasilacza ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego działania systemu oświetlenia. Przy doborze odpowiedniego zasilacza warto kierować się jakością, a nie tylko ceną. Tanie zasilacze bywają bardzo słabej jakości i mogą uszkadzać diody.
Nieodzownym i kolejnym elementem są zabezpieczenia. Należy zwrócić uwagę jakie zabezpieczenia zawiera zasilacz i sprawdzić czy posiada on co najmniej zabezpieczenia przeciwzwarciowe, przeciwprzepięciowa oraz przeciwprzeciążeniowe.
7. Jakie są taśmy LED?
Podział taśm LED wygląda następująco:
Podział na kolory:
- czerwony, zielony, niebieski, żółty, RGB (wielokolorowa), biała (ciepła, neutralna, zimna)
Podział ze względu na ilość diod:
- 30, 60, 120, 240
Podział ze względu na poziom zabezpieczenia IP (wodoodporna lub nie)
IP jest klasą szczelności, która określa stopień zabezpieczenia. IP przypomina kod składający się z cyfr i niekiedy również liter. W przypadku oświetlenia LED pierwsza z nich określa poziom zabezpieczeń przed ciałami stałymi a druga z kolei przed wilgocią.
Im wyższe są cyfry tym wyższy jest stopień zabezpieczeń.
9. Jakie długości mają profile LED?
Zazwyczaj profile LED posiadają długości jednego, dwóch lub trzech metrów.
10. Co to jest homologacja lamp offroad?
Homologacja lampy jest to w uproszczeniu - dopuszczenie jej do użytkowania, czyli do ruchu.
Każdy samochód powinien posiadać homologowane lampy, w przeciwnym wypadku nie powinien być dopuszczony do ruchu, a co za tym idzie - jazda z niehomologowanymi lampami grozi utratą dowodu rejestracyjnego i mandatem.
❌ Brak homologacji na lampy może być przyczyną poważniejszych konsekwencji, np:
👉 nastąpiła stłuczka nie z naszej winy, kierowca innego pojazdu zajechał nam drogę. Jednak wezwał policję i stwierdził, że został oślepiony naszymi światłami.
Policjant stwierdza, że w naszym pojeździe znajdowały się lampy bez homologacji i w tym momencie wina za spowodowanie stłuczki nie z naszej winy i tak spada na nas❗️Stajemy się sprawcą ze wszelkimi konsekwencjami: mandat, zniżki, odebranie dowodu, itp. ⛔️
Kupuj tylko lampy z homologacją, tak do aut osobowych, terenowych, czy ciężarowych.